29. 10. 2024
Praha, 29. října 2024 – U příležitosti Světového dne mrtvice, který připadá na 29. října, připravily Nadační fond Čas je mozek ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) osvětovou kampaň. Celý den (11:30–17:30) bude po Praze jezdit speciální tramvaj, která bude upozorňovat na cévní mozkovou příhodu. V průběhu jízdy se cestující dozví hlavní příznaky mrtvice, jak nejlépe reagovat, i důležitá čísla. Proběhne to hravou a odlehčenou formu, ke které přispějí i mladí herci, kteří se sami zapojí do širší edukace cestujících. Příznaky mozkové mrtvice nedokáže stále rozpoznat až 70 % Čechů, a tak se k postiženým nedostane pomoc včas. Speciální jízdě tramvají bude přecházet tisková konference, na které vystoupí: Primář neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol doc. MUDr. Aleš Tomek, Ph.D., zástupce přednosty Kliniky zobrazovacích metod 2. LF UK a FN Motol prof. MUDr. Miloslav Roček, CSc., lékařka Kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN MUDr. Sylva Klimošová a Jan Bláha, pacient po CMP.
Cévní mozková příhoda (CMP) neboli mrtvice nejčastěji postihuje lidi nad 70 let, ale nevyhýbá se ani mladším. Ročně zasáhne zhruba 23 500 Čechů, častěji ženy než muže. Více než 70 % Čechů však nepozná příznaky mrtvice, ačkoliv právě to je pro záchranu života klíčové – každá hodina zvyšuje rozsah poškození mozku a následky, se kterými se pak bude nemocný potýkat (od ztráty řeči, hybnosti končetin až po naprosté ochrnutí). Nadační fond Čas je mozek se dlouhodobě snaží o to, aby veřejnost rozpoznala hlavní i vedlejší příznaky nemoci, a věděla, co v takovém případě dělat.
„Čas je u cévní mozkové příhody klíčový. Často říkáme, že by lidé měli do nemocnice dorazit ideálně do 90 minut od prvních příznaků, ale platí, že čím dříve, tím lépe. S přibývajícím časem se zvyšuje pravděpodobnost, že se takový pacient bude potýkat s následky,“ říká doc. MUDr. Aleš Tomek, Ph.D., FESO, primář neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. „Hlavní příznaky mozkové mrtvice, které by měl každý znát, jsou tři: jedná se o povislý koutek, ochablé končetiny na jedné straně těla a náhlou poruchu řeči. V případě podezření nebo rozpoznání jednoho z příznaků doporučujeme, aby lidé ihned volali 155. Záchranáři vědí nejlépe, kam přesně nemocného dopravit, a šetří se tím ten drahocenný čas,“ doplňuje doc. Tomek.
Čas je mozek bude ve spolupráci s DPP edukovat cestující letos již potřetí. „Jsme rádi, že i letos můžeme pokračovat v úspěšné osvětové spolupráci v projektu Čas je mozek. Mrtvice může člověka postihnout kdykoliv a kdekoliv, tedy i ve veřejné dopravě. Vzdělávat cestující přímo v tramvaji proto považuji za velmi přínosné. Aktivně tím přispějeme k tomu, aby více lidí bylo schopno rozpoznat příznaky mozkové příhody, jak se pak zachovat a efektivně postiženému pomoct,“ říká Josef Voltr, vedoucí odboru Marketing a obchod DPP.
Tramvaj Čas je mozek vyjede v úterý 29. října 2024 v 11:30 ze smyčky Špejchar a bude až do 17:30 jezdit po trase linky 22 (jezdí zkráceně Špejchar–Radošovická). Tramvaj bude projíždět stanicemi: Špejchar – Chotkovy sady – Malostranská – Malostranské náměstí – Hellichova – Újezd – Národní divadlo – Národní třída – Novoměstská radnice (Z) – Karlovo náměstí – Štěpánská – I. P. Pavlova – Náměstí Míru – Jana Masaryka – Krymská – Ruská – Vršovické náměstí – Čechovo náměstí (v ul. Moskevské) – Koh-i-noor – Slavia – Nádraží Eden – Kubánské náměstí – Průběžná – Na Hroudě – Staré Strašnice – Radošovická.
Akce probíhá za podpory společnosti Ipsen Pharma s.r.o., a rovněž ve spolupráci s foodorou.
Nadační fond Čas je mozek funguje od roku 2015. Snaží se informovat širokou veřejnost o projevech mozkové mrtvice, jejích příznacích a prevenci. Pořádá nadační běhy a další osvětové akce, sdílí příběhy pacientů, je aktivní na sociálních sítích. Díky zapojení odborníků zároveň pomáhá pacientům, kteří mozkovou mrtvici překonali, s návratem zpět do aktivního života a poskytuje podporu jejich rodinám i blízkým. Více informací na www.casjemozek.cz.
Nová čísla – Česká republika měla v roce 2023 celosvětově nejvyšší procento pacientů léčených trombolýzou. 33 % pacientů mělo trombolýzu.
10,5 % pacientů mělo mechanickou rekanalizaci, což je 5. nejvyšší počet v EU.
Čísla jsou sice skvělá, ale stále je možnost se zlepšit a léčit více pacientů – 2/3 pacientů léčbu nedostanou, protože přijdou pozdě!
Kontakt pro více informací:
e-mail: tiskoveoddeleni@dpp.cz